Άδικο 1-1

Μπορεί το τελικό 1-1 με το Μακεδονικό να διατηρεί τη ΝΙΚΗ ψηλά στη βαθμολογία και να είναι η μοναδική αήττητη ομάδα του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, ωστόσο η άρνηση του διαιτητή Θεοχάρη να υποδείξει δύο καταφανέστατα πέναλτι, αφήνει μια πικρή γεύση και πολλά παράπονα.
Η ΝΙΚΗ παρατάχθηκε στο γήπεδο με την ίδια ενδεκάδα των προηγούμενων αγώνων και την ίδια φιλοσοφία στον τρόπο παιχνιδιού, δηλαδή, καλή κυκλοφορία, πίεση στους αντιπάλους, ασταμάτητο τρέξιμο, καλή κυκλοφορία και υπομονή στην αναζήτηση δημιουργίας της κατάλληλης ευκαιρίας που θα τη βάλει μπροστά στο σκορ.
Στο πρώτο ημίχρονο είχε τη συντριπτική κατοχή, χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες και ζητώντας ένα πέναλτι σε τράβηγμα στον Αβραμόπουλο μέσα στη μικρή περιοχή. Οι παίχτες του Μακεδονικού έμεναν κλεισμένοι στο μισό γήπεδο και προωθούνταν μόνο σε στημένες φάσεις. Σε μια τέτοια είχαν κι ένα δυνατό σουτ που εξουδετέρωσε ο Τόλιος με διπλή προσπάθεια.
Στο δεύτερο ημίχρονο η δράση μεταφέρθηκε στο μισό της γηπεδούχου, ενώ τα φάουλ που έδινε ο διαιτητής Θεοχάρης, έφερναν επικίνδυνα τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή της Νίκης. Μια κεφαλιά από φάουλ έστειλε τη μπάλα να χτυπήσει στο αριστερό δοκάρι της εστίας (60′) και 5 λεπτά αργότερα σε μια πανομοιότυπη φάση, ο Δούμας την έστειλε στη γωνιά της εστίας, γράφοντας το 0-1 για το Μακεδονικό.
Ο προπονητής της Νίκης, Σταύρος Κωστογλίδης, έριξε στον αγώνα τον Ευγένη Κίτσα και το Στέλιο Τζερεμέ (πιο πριν είχε αντικαταστήσει το Χρήστο Σιδηρόπουλο με το Ραφαήλ Σούκια). Η Νίκη κυριαρχούσε και ζητούσε την ισοφάρηση, με τους παίχτες του Μακεδονικού να αμύνονται και να κωλυσιεργούν διακόπτοντας τη ροή του αγώνα πέφτοντας στο χορτάρι. Ο διαιτητής δείλιασε να δώσει πέναλτι σε διώξιμο με το χέρι εντός της περιοχής του Μακεδονικού. Ο χρόνος τελείωνε κι ο προπονητής αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα, μεταφέροντας το Γιώργο Ρογγότη από κεντρικό μπακ σε κεντρικό φορ, έχοντας δίπλα του τον Ευγένη Κίτσα και το Μανώλη Γκελοσάνι. Μια κίνηση ματ, αφού τρία λεπτά μετά ο Ρογγότης χρίστηκε σκόρερ με παλικαρίσια κεφαλιά στην εκτέλεση κόρνερ του Γιαζιτζόγλου.

Για τη ΝΙΚΗ ΑΓΚΑΘΙΑΣ αγωνίστηκαν οι (υπό τις οδηγίες του Σταύρου Κωστογλίδη): Τόλιος, Κίτσας Ελ., Γιαζιτζόγλου, Ρογγότης, Λιόλιος, Γιαννόπουλος (70′ Κίτσας Ευγ.), Χατζόπουλος, Πέτκος (65′ Τζερεμές), Γκελοσάνι, Αβραμόπουλος, Σιδηρόπουλος (53′ Σούκιας)

TA VIDEO ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το σούτ του Αβραμόπουλου στο 3ο λεπτό

Ανατροπή του Αβραμόπουλου στο 12ο λεπτό

Το γκολ του Μακεδονικού 0-1 στο 65′

To γκολ του Γιώργου Ρογγότη 1-1

Καθυστερήσεις του αγώνα, η ΝΙΚΗ πιέζει για το 2-1, ο αμυντικός του ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ σταματάει τη μπάλα με τον αγκώνα του χεριού του, ωστόσο, ο διαιτητής Δημήτρης Θεοχάρης δεν υποδεικνύει το πέναλτι