Βέροια- Νίκη: 0-1

Αφεντικό στην Ημαθία!

Με μια νικηφόρα εμφάνιση, που δεν άφησε την παραμικρή αμφιβολία για το ποια είναι η καλύτερη ομάδα αυτή την περίοδο στην Ημαθία, πέρασε η ΝΙΚΗ Αγκαθιάς από το γήπεδο της Βέροιας.

Νίκη που την ξαναφέρνει μόνη στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, καταφέρνοντας να διατηρήσει τον τίτλο της μοναδικής αήττητης ομάδας στο 2ο όμιλο και την καλύτερη άμυνα με παθητικό μόλις 5 γκολ.

Ο Σταύρος Κωστογλίδης κατέβασε την ομάδα στο γήπεδο με μία αλλαγή σε σχέση με τις ενδεκάδες που παρέταξε στους προηγούμενους αγώνες, αυτή του Λευτέρη Κίτσα στη θέση του Χρήστου Σιδηρόπουλου, θέλοντας να κερδίσει τον έλεγχο του παιχνιδιού στο χώρο του κέντρου και να μην αφήσει τη Βέροια να αναπτυχθεί όπως θα ήθελε και να συγκρατήσει τον ενθουσιασμό που επικρατούσε στην (πάλαι ποτέ) “Βασίλισσα του Βορρά” (και νυν “Ελπίδα Σκουτάρεως”) η οποία μετά την αλλαγή προπονητή (ο Σάκης Θεοδοσιάδης στη θέση του Νίκου Παπανώτα) μετρούσε δύο απανωτές νίκες.

Οι ποδοσφαιριστές της Νίκης εμφανίστηκαν διαβασμένοι και η έξυπνη τακτική του προπονητή έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα που δεν ήταν άλλο από την προφύλαξη της εστίας του Θάνου Τόλιου. Έδωσαν χώρο στη Βέροια, αλλά με το συνεχές πρέσινγκ τη βραχυκύκλωσαν και την ανάγκασαν να αναλωθεί σ’ ένα παιχνίδι φλύαρης κατοχής και μονοδιάστατης ανάπτυξης. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς τη δημιουργία κάποιας επικίνδυνης φάσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη ξεκίνησε με πιο οργανωμένες επιθέσεις και σε μια στατική φάση (φάουλ του Σούκια μπροστά από τον πάγκο της ομάδας) ο Ρογγότης πήδησε ψηλότερα απ’ όλους κι έστειλε τη μπάλα στο βάθος της βεροιώτικης εστίας: 0-1!

Πανικός στον πάγκο της Βέροιας, δύο αλλαγές άμεσα, γκρίνια και διαμαρτυρίες στην κερκίδα των γηπεδούχων. Το παχνίδι μεταφέρθηκε στο μισό γήπεδο (σ’ αυτό βοήθησε κι ο διαιτητής με τα αλλεπάλληλα φάουλ που έδινε απλόχερα στη Βέροια), ωστόσο οι παίχτες της Αγκαθιάς κράτησαν την ψυχραιμία και τη συγκέντρωσή τους. Ήταν μάλιστα εκείνοι που παραλίγο να στείλουν τη μπάλα στα δίχτια του Μπλατσιώτη (γκολκίπερ της Βέροιας) όταν ο Βαγγέλης Αβραμόπουλος έστειλε με σουτ σε αντεπίθεση τη μπάλα άουτ, αλλά και στα δίχτυα του Τόλιου όταν ο αρχηγός Γιώργος Ρογγότης έδιωξε τη μπάλα κόρνερ με επικίνδυνη κεφαλιά προς τα πίσω.

Ο αγώνας έληξε στο 96′ χαρίζοντας στην ομάδα της Νίκης Αγκαθιάς μια από τις σημαντικότερες ννίκης ουσίας και γοήτρου.

Σε δηλώσεις του, ο προπονητής της ΝΙΚΗΣ, Σταύρος Κωστογλίδης, μετά το τέλος του αγώνα, τόνισε ότι η νίκη αυτή ήταν σπουδαία και εδραιώνει την ομάδα του στη Γ’ Εθνική, ενώ συμπλήρωσε ότι ακολουθούν παιχνίδια με ομάδες που βρίσκονται χαμηλότερα στη βαθμολογία και πρέπει να κερδηθούν.